''תושבי הגליל חיים בפחד. תחושת הביטחון אבדה, אסור שהמשטרה תאבד שליטה''


ראשי הרשויות בגליל המזרחי קיימו דיון דחוף עם צוות הפיקוד הבכיר במחוז צפון במשטרה על אירועי הפשיעה וסחיטת דמי חסות. 

חבר מליאת מועצת הגליל העליון, יורם אבן צור, יזם את המפגש שהתקיים בנוכחות ראשי הרשויות של קריית שמונה, יסוד המעלה, טובא זנגריה, מבואות החרמון, חברי מליאת גליל עליון, חקלאים ותיירנים. 

מצוות הפיקוד הבכיר מחוז צפון, נכחו סגן מפקד מחוז צפון-תנצ שוקי תחאוכו, מפקד מרחב כנרת - נצמ אבי דניאלי, מפקד תחנת ירדן - סנ״צ איל הררי ומפקד יח׳ מג״ב צפון - סנ״צ מועין פארס. 

בדיון דרשו ראשי הרשויות מענה נחרץ לתופעת סחיטת דמי חסות, לפשיעה החקלאית ולפגיעה הקשה בעסקי תיירות ומזון. 

ראש המועצה האזורית הגליל העליון, גיורא זלץ אמר: "אנחנו בתוך אירוע משמעותי שתוצאתו איבוד תחושת הביטחון של תושבים בגליל העליון. בדרום הארץ יש אזורים שלמים בהם המדינה איבדה שליטה, אסור שזה יקרה אצלנו. 

ראש מועצת יסוד המעלה, אילן אור: "תחושת הבטחון של התושבים קשה. ההרתעה מול אירגוני הפשע העוסקים גם בסחיטה ודמי חסות כמעט ולא קיימת. במשטרת ישראל יש רצון טוב ומוטיבציה למגר את הפשיעה, אך בהעדר כלים וסיוע, המשטרה לא תצליח למלא אחר יעודה. ירי לעבר מסעדה בה שוהים אזרחים הוא פיגוע טרור לכל דבר. המניע אם הוא פלילי או בטחוני איננו משנה''

ראש מועצה אזורית מבואות החרמון ויו"ר אשכול רשויות גליל מזרחי, בני בן-מובחר: "עיניהם של התושבים נשואות אלינו, ההנהגה האזורית, ואנו מביעים את זעקתם מזה שנים, באין ספור מפגשים ופניות לגורמי החוק ולממשלה. אין מדובר באירוע חדש, תופעת דמי החסות קיימת באזור כבר שנים רבות בדגש על פשיעה חקלאית. אנו, ראשי הרשויות, קוראים לשר לביטחון פנים, למפכ"ל המשטרה, ולמפקד המחוז - החזירו את הביטחון לתושבים! קחו זאת כמשימה לאומית, למגר את הטרור מבית ולהשיב את השקט לגליל". 

סגן מפקד מחוז צפון, תנצ שוקי תחאוכו אמר: "אנו נאבקים בעבירות של גביית דמי החסות בצפון בכל הכלים העומדים לרשותינו. אנו פועלים באופן ממוקד ועוצמתי כנגד ארגוני הפשיעה העומדים מאחורי המעשים הללו, ורק השבוע, סיימנו חקירה מורכבת של ימ״ר צפון שארכה כשנה וחצי, כנגד חברת השמירה מהאזור, שעל פי החשד גבתה מעל 11 מיליון ש״ח מעשרות בתי עסק בצפון, בשלוש שנים האחרונות. כנגד מפעילי החברה הוגשו הודעות שימוע לפני הגשת כתב אישום, והפרקליטות צפויה להגיש את כתבי אישום בימים הקרובים". "אני מבין את תחושת התושבים כאן, ואנחנו מתגברים את פעילות הכוחות שלנו כאן באיזור על מנת לחזק את בטחון התושבים, ואנחנו נמשיך ונפעל  בשילוב ידיים עם הפרקליטות ורשויות המס כדי לנטרל את העבריינים הגובים דמי חסות תחת  מסווה של חברות שמירה".