של מי האדמה הזאת? גרסת סויסה.


מה שהיה יכול ואולי צריך להיות, מערכת יחסים בין שכנים טובים וחברים לדרך, הפך השבוע לקרב בין ראש מועצת ראש פינה, מוטי חטיאל, לבין ראש מועצת חצור, שמעון סויסה. 

הראשון לשלוף היה חטיאל ששלח חץ ישיר ומכוון לעבר סויסה ותושבי חצור. ''לא רוצים שותפות, לא איחוד רשויות, אין מה לדבר על מסירת שטחים''. ואף גרוע מזה, חטיאל דורש עכשיו כי חצור תשיב לראש פינה, מאות דונמים שכבר נמסרו בעבר. 

מנגד ניצב ראש מועצת חצור, שמעון סויסה, ומבחינתו, כל מעשיו הן למען תושביו ובעיקר למען צדק חלוקתי. 

''חצור אינה בגירעונות ומובילה מיזמים ברמה האזורית. משפחות רבות מתאכלסות, לצד פיתוח עסקי ותיירותי. כיום חצור פי 4 בגודלה מראש פנה. ממשלת ישראל קיבלה החלטה לפתח את חצור כעיר  מרכזית נוספת באצבע הגליל. 

תחום השיפוט שלנו  כולל 5500 דונם, בעוד ראש פנה כוללת 18000 דונם. בתחום שיפוטה של ראש פנה  מצויים בסיסי צהל, מוקדי ממשל , שדה תעופה ועוד. לעומת חצור שבתחום שיפוטה לא קיים ולו מוקד ממשלתי אחד. טבעי הדבר שאחרי 73 שנים, יעשה הצדק הן בהכנסות והן בשטחים. 

אמרתי בתחילת כהונתי שזהו אחד היעדים אותם שמתי לנגד עיניי. אציין כי בתחילת כהונתו של ראש מועצת ראש פנה, יזמתי פגישה מתוך כוונה להגיע להסכמות, מצופה היה שמועצת ראש פנה תנהג באופן ממלכתי ומכבד, תכיר בצרכיה של חצור הגלילית ותעשה כפי שעשו מועצות בדרום הארץ כאשר ויתרו על חלק מהכנסות וחלק משטחים לטובת שכנותיהן. 

זה לא קרה. חוסר הצדק זועק לשמיים, לא יכול להיות שמושבה קטנטנה תשלוט בכל השטחים באזור כאילו היא הקימה אותם''.