''רשלנות של עיריית צפת גרמה לשריפה הקשה''


באמצעות עורכי הדין דוד וחיה מנע, הוגשה השבוע לבית המשפט, תביעת שתיים מהמשפחות הנפגעות בשריפה שפרצה בצפת ביוני 2017, שריפה שגרמה לנזק רב בשכונת מעלה כנען. מכתב התביעה עולה, כי השריפה פרצה כתוצאה מפעילות תחזוקה של עובדי עיריית צפת, שביצעו עבודות ריתוך ברזל בגן ילדים, הנמצא בסמוך לחורשה. ''פעולת הריתוך, בשילוב רוח חזקה, הביאו להצתה שהתפשטה במהירות לחורשת הקוצים ומשם לעבר בתי התושבים''. עוד קודם להגשת התביעה פנה אברהם ברנשטיין, מדיירי השכונה, למבקר המדינה ולנציב תלונות הציבור ומשם הגיעו התשובות, שבעצם מסבירות במפורש את שהתרחש בקיץ 2017.

''מהתשובות שקיבלנו משני הגופים, עיריית צפת ורשות הכבאות, ניכר שיש ערפול ואי בהירות. הרשויות מעבירות את האחריות מהאחת לשנייה. והרי שזה מצב לא תקין. בנוסף, חובת האחריות מוטלת על רשות הכבאות, לבקר במקומות שכאלה, ולהתריע בפני הרשות המקומית על הסכנה האפשרית".

עורכי הדין חיה ודוד מנע. צילום ראובן קפוצ'ינסקי

כאמור, התביעה הוגשה בשם שתי משפחות, פיזם ודישראלי, אשר דירותיהם ספגו נזקים קשים. עורכי הדין מנע תובעים בשם משפחת פיזם נזקים בסכום של 864 אלף ש'. על פי התביעה, מדובר ברכוש בעל ערך רב שערכו לא יסולא בפז. ''כתבי יד, חוברות, ספרים, סגולות ושטרות דולרים, שנכתבו על ידי הרבי מילובביץ עצמו ונמסרו למשפחה. כל אלה נשרפו באש'', כך לשון התביעה. 

תביעת משפחת דישראלי, גם היא באמצעות עורכי הדין דוד וחיה מנע, עומדת על סכום של כ-270 אלף ש' וזו מתבססת על אותם טיעונים ובראשם, ''רשלנות עיריית צפת, האחראית הישירה על ניקוי הקרקע מקוצים ושיחים וכן, על חוסר הזהירות ורשלנות העובדים במקום, שביצעו עבודות ריתוך במקום, למרות רוח חזקה שנשבה באותו היום''. כך על פי התביעה.

תגובת עיריית צפת נמסר בתגובה: "שטחי הקוצים בהם פרצה השריפה אינם בבעלות העירייה''.

תגובת כבאות והצלה לישראל: ''סוגיית השריפה בה ניזוקו בתים בשכונת כנען בצפת מצויה בהתדיינות משפטית. הרשות לכבאות והצלה תעלה טיעוניה ועמדתה במסגרת ההתדיינות''.

צילומי ארכיון/ מד''א.