ראש מועצת חצור עולה להתקפה; ''נכסי המדינה בגליל שייכים לכולם, לא רק לראש פינה''


ראש מועצת חצור, שמעון סויסה, לא מתכוון לוותר על ההכנסות מנכסי המדינה באזור הגליל. לאחר שכבר שלח איתות ראשון לראש מועצת ראש פינה, ממשיך סויסה ובכל הכוח. 

בשבוע שעבר הצטרף למערך ההסברה של סויסה, דובר ראש עיריית צפת לשעבר, שלום אלבז ולאחר שחברי מועצת חצור, אישרו פה אחד את הצעתו של ראש המועצה, הושק הקמפיין- 'צדק חלוקתי'. 

עיקרי הדרישה של חצור הגלילית הינם שנכסי המדינה הנמצאים באזור הצפון יחולקו בצורה שוויונית המשקפת את המציאות ותנופת הפיתוח המקומית לצד הגירה של תושבים נוספים לאזור הצפון בכלל ולחצור הגלילית בפרט. 

המשמעות, לטענת סויסה, תיקון עוולות היסטוריות של חלוקת הכנסות בצורה לא שוויונית מנכסי המדינה באזור הצפון, כמו; בסיס פילון, שדה תעופה מחניים, צח"ר וכדומה.  

בחצור הגלילית החליטו שלא לדרוש החזרים כספיים רטרואקטיבית למרות עוול מובהק בחלוקה. "אנחנו לא מחפשים לפגוע בשכנים שלנו, רק לעשות צדק ולדאוג לתושבי חצור הגלילית" ציינו. 

מי שבסופו של דבר תכריע בדבר הדרישה לצדק חלוקתי היא הועדה לגליל עליון והעמקים שהוקמה בשנת  2017 במטרה לבחון את שינוי גבולות השיפוט וחלוקת ההכנסות בקרב 48 הרשויות המקומיות בגזרה הצפונית.  

בין עשרות הנתונים המצביעים לטענת חצור על חוסר צדק ועיוות היסטורי, בולטים שני נתונים מרכזיים: בעוד בחצור הגלילית חיים קרוב ל 11,000 תושבים, בראש פינה מתגוררים כשליש ממספר זה, אך מבחינת שטח השיפוט של המועצה שטחה של ראש פינה  (18,000 דונם) גדול ב 330% משטחה של חצור הגלילית. ראש המועצה שמעון סויסה ציין: "נכסי ושטחי המדינה אמורים לשרת את האינטרסים הלאומיים של כל אזרחי מדינת ישראל, החלוקה מחויבת להיות צודקת ושוויונית ללא כל אפליה. 

האינטרס הלאומי -קיום החלטת ממשלה 1741- להפוך את חצור הגלילית לעיר מרכזית בגליל, דבר המצריך הקצאת שטחים ראויים לשם כך. הגיעה העת לעשות צדק ולתקן עוול של עשרות שנים, עתיד ילדנו והתפתחות הגליל מחייבים צדק חלוקתי''.