פחדים ואסונות


בחזרה לאסון מירון

חודשיים ועוד כמה ימים חלפו מאז הלילה הנורא והאיום בהילולת הרשב'י במירון. חודשיים ועוד כמה ימים מאז נמחצו למוות 45 ילדים וגברים ועוד עשרות רבות נפצעו. למרות הזוועה, איש בממשלה הקודמת, ממשלת ביבי והחרדים, לא עמד על רגליו ודרש ועדת חקירה. 

כולם כיסו על כולם. אין מה לבדוק. לא צריך לבדוק. אין בשביל מה ומי לבדוק. שהמתים ימותו. 45 מתים. אז מה? ככה זה היה בממשלה שהיתה. 

ועכשיו, תודה לאל,  בזמן השפוי, ועל פי הודעת יו"ר וועדת החקירה שקמה עם כינונה של הממשלה החדשה, מתבקשים כולם, כל אלה שנאלמו ונעלמו, לפתוח מגירות. 

הוועדה דורשת את כל המסמכים והפרוטוקולים מכל הגורמים. דיונים פנימיים, התכתבויות ותרשומות על שיחות שהתקיימו, וכן את כל המסמכים שנוצרו לאחר האסון וכוללים ניתוחים והפקת לקחים ממנו. 

לדרישה זו מכותבים משרדי הממשלה המעורבים, המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים, וועדת החמישה לעניין קבר רבי שמעון בר יוחאי וגם המועצה המקומית מרום הגליל. 

ועדת חקירה ממלכתית היא בעלת הסמכויות הנרחבות ביותר מבין ועדות הבדיקה בישראל. היא בעלת סמכות לזמן לעדות פומבית עובדי מדינה ואזרחים ואף לחייבם להגיש לה חומרים, גם חסויים. ההמלצות שלה יכולות להיות אישיות לגבי בעלי תפקידים, עד להעברה מתפקידם.

'אבא, על מי ירו הלילה'? 

מטחי הירי על מסעדות כביש 90, BBB ועכשיו גם על קפה נמרוד, פלחו לנו את השלווה. למזלנו, היורים לא מתכוונים לפגוע בנו. הם כאן כדי להפחיד, לאיים ולערער את מצב הרוח.

 ובכל זאת, זה מגיע אלינו הביתה. הילדים שלנו מתחילים לגדול למציאות אחרת. לא מוכרת. מפחידה. אנחנו יושבים לאכול והילד מצביע על חדירות הקליעים. קמים בבוקר לחדשות על ירי נוסף, הילד שואל על מי הפעם?, עוברים בשביל מדברים על הירי מאתמול בלילה. נפגשים בבריכה, מדברים על עבריינים ומשטרה. איפה המשטרה?

God save the queen

עם כל הסימפטיה לנבחרת הדנית, והרומנטיקה והדמעות וכל התסריט הכמעט מושלם. הלב היה ונשאר עם אנגליה. 

משפט לפרשה

פרשת מטות עוסקת בדיני נדרים, בנדרי נשים. מסתבר כי האחריות הראשונה לקיום או הפרת נדר של אישה, היא של הגברים בחייה. אבא או בעל. חיים קלים. במציאות היום, הכל על האישה ויותר מזה.

אהובתי. החיים שלנו יחד.


צילום/ גיל אליהו- ג'יני