מעל 80% מהרופאים המתמחים בצפת, מגיעים מחו''ל


מה שהתחיל כסוג של בשורה חשובה למערכת הבריאות בגליל, הבאת רופאים חדשים, שיפור המחלקות, הוספת תקנים, פקולטה לרפואה שתצמיח עתודה ועוד חלומות, כל אלה התנפצו לנו בפנים וחשפו את המחדל האמיתי בבתי חולים בפריפריה, ביניהם בית החולים זיו בצפת. 

על פי נתוני משרד הבריאות שהתפרסמו השבוע, לא רק ששיעור הרופאים נמוך במיוחד בפריפריה, אלה שבכל זאת מגיעים אלינו, ושים זאת לאחר סיום לימודיהם בחו"ל במוסדות ברמה נמוכה. 

במילים אחרות, מעל 80% מהרופאים המתמחים בבית החולים זיו בצפת, מגיעים ממוסדות ללימודי רפואה בחו''ל, הנחשבים לכאלה ברמה נמוכה. נתון זה מעורר דאגה ומעצים עוד יותר את הפערים בין שירותי הרפואה הניתנים בגליל לאלה במרכז. 

עיון ברשימת בתי החולים בפריפריה מסתמכים בעיקר על בוגרי חו"ל מעלה תהיות וחששות. 91% מהרופאים המתמחים בבית החולים ברזילי באשקלון הם בוגרי חו"ל. כך גם 98% מהמתמחים בבית החולים הסקוטי בנצרת, 82% בבתי החולים זיו ופוריה, ו-78% בלניאדו. לעומת 30% בשיבא, 24% באיכילוב ו-10% בלבד בבילינסון. 

הפערים בין המרכז לפריפריה באים לידי ביטוי כמעט בכל מדד של איכות שירותי הבריאות. ממספר רופאים ואחיות לנפש, ועד לזמינות תורים לרפואה מייעצת והליכים ניתוחיים. 

הנה המספרים המבדילים בין תושבי הגליל למרכז; הנתון הארצי עומד על 3.19 רופאים לאלף נפש, וזה מסתיר פערים עצומים. במחוזות דרום וצפון עומד השיעור על 2.1 בלבד, במחוז המרכז 3.4, במחוז חיפה 3.8, במחוז ירושלים 3.9 ובמחוז תל אביב 5.3 רופאים לאלף נפש.  

בניסיון להתגבר על הפערים, כלל ההסכם בין המדינה לרופאים מלפני עשור תכנית מענקים שאמורה היתה לעודד רופאים לעבור מהמרכז לפריפריה, אך היא לא הובילה לשינוי של ממש. 

הייצוג של צעירי הפריפריה בבתי הספר לרפואה נמוך ביותר, לרוב בשל פערי השכלה והיעדר שוויון הזדמנויות. לצד אלה, מתחדשת התקווה לשינוי. 

בשנה הבאה תצא לדרכה תכנית "אילנות נגב-גליל" - מסלול עתודה אקדמי שתכליתו קידום לימודי רפואה בקרב צעירים מן הפריפריה הדרומית והצפונית. בשנתה הראשונה תכלול התכנית 30 צעירים מהנגב ו-30 צעירים מהגליל, ומתוכננת להתרחב בהמשך. 

המסלולים יתקיימו באוניברסיטת בן גוריון ובפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר אילן בצפת. המשתתפים בתוכנית יקבלו הכשרה וליווי מקיפים, מעבר ללימודים האקדמיים, עד לתום ההתמחות. הם יקבלו גם מלגת קיום וסיוע בשכר לימוד, כאשר הקבלה למסלול מותנית בהתחייבות להשתלב כרופאים מתמחים בבתי חולים ומרכזים רפואיים של קופות החולים באזור הפריפריאלי שבו למדו.