לחיות ולמות בפריפריה


בכל יום מטופלים בבית החולים זיו בצפת אלפי אזרחים. אלה מטופלים על ידי מאות רופאים, אחיות וצוות רפואי, סיעודי, ניקיוני, מטבחי וכו. כל יום, כל היום והלילה. איך אומרים רופאים ברחבי הפריפריה, 'עושים משמרות של 26 שעות'. הזיה מפחידה. 

השבוע שודר בערוץ כאן 11, עוד פרק אימים בסדרת הכתבות על קריסת מערכת הבריאות בפריפריה. רוב הפרק הוקדש למה שקורה באמת בבית החולים שלנו. של כל תושבי הגליל והגולן. בית החולים זיו בצפת. 

לא שהופתעתי במיוחד מדברי המנהל והרופאים האמיצים. אני יודע איזו עבודת קודש עושים שם. כולם. גם לא מאזלת ידה של ממשלת ביבי נתניהו לדורותיה, רק הבטחות. לא יותר מזה. ועוד לדעת שבגלל אלה, תושבי הגליל סובלים יותר, מתים יותר, חיים פחות, בוכים וכואבים הרבה יותר. 

אל מול הנורא הזה עומד הצוות הרפואי, כמו בחזית, כדי להציל עוד נפש אחת. לתמוך בעוד משפחה, להעלות חיוך על פניו של עוד ילד. ככה זה להיות רופא, אחות ומנהל בבית החולים זיו בצפת. נלחמים מול המדינה כדי להציל אותנו, תושבי הגליל והגולן. 

ומה עלינו התושבים? במקום להצטרף למאבק. להילחם במדינה, בממשלה, על הזכות לחיות ולמות בכבוד. אנחנו, כמובן שלא כולנו, מחפשים את האשם בין המחלקות, מסיתים לגזענות ואלימות ועושים הכל כדי להמשיך לעמוד מנגד ולצבוע את הבית בשחור.

׳מי שלא רצה אותו כראש עיר' 

אילן שוחט, בן צפת, שהיה ראש העיר 10 שנים, היה חשוד בפלילים, נעצר. שוחרר. לא עמד לדין. הפסיד במערכת הבחירות. היה כאילו חבר מועצה. עשה עסקים וחזר עם היד על השיבר הראשי. מנכ״ל המשרד לפיתוח הנגב והגליל. 

עכשיו כל הסקפטיים ואנשי הפוזיציה והאופוזיציה והבעד והנגד, יעשו חישובים וספקולציות. שוחט יעזור לצפת או ינקום בה את הפסדו? הכל ייחשף בעתיד לבוא. בתנאי שהממשלה הזו תחזיק מעמד. בכל מקרה בהצלחה רבה בתפקיד החשוב, יש לו הרבה מה לעשות. 

צילומים/ מרכז רפואי זיו ושלום אלבז יחסי ציבור. פסטיבל הלאדינו בצפת.