יחידה ומיוחדת


מיכל נעמן, בת קיבוץ פרוד היא האישה הראשונה והיחידה, המתנדבת ביחידת החילוץ שהוקמה השנה במועצת מרום הגליל. היא גם האישה היחידה המתנדבת בתחנות 'לוחמי האש' בצפת ובחצור.

השבוע סיימה מיכל וחבריה ליחידה את קורס ההכשרה ומבחינתה, היא כבר על המשמר ולכל תרחיש. זה הסיפור שלה.

בסוף השבוע האחרון התקיים האימון המסכם של יחידת הכבאות במועצה אזורית מרום הגליל. במסגרת האימון תורגלו פריסת קווים והתמודדות עם שריפת חורש. היחידה עברה קורס כיבוי והצלה בן 88 שעות, הכולל בין השאר הכשרה לכיבוי שריפות יער ושריפות בשטח בנוי, חילוץ אנשים ממכוניות שעברו תאונה, עזרה ראשונה ועוד.

היחידה מורכבת מ-12 מתנדבים, ביניהם, מתנדבת אחת ויחידה. מיכל נאמן, בת קיבוץ פרוד (29), היא האישה הראשונה בין הגברים.  מיכל מלאה ברוח ההתנדבות כבר מגיל צעיר. בגיל 16 עשתה את הצעד הראשון בעקבות אחיה, כשהתנדבה למד''א. בשלוש השנים האחרונות היא כבר חלק מצוות העובדים ומשמשת כנהגת אמבולנס חובשת.

אבל כנראה שזה לא הספיק לה. משהו בער בתוכה לסמן את האתגר הבא, וזה הגיע בשנה שעברה, עם הקמתה של היחידה המבצעית במועצת מרום הגליל.

הרציונל שעומד אחר הקמת היחידה, הוא הריחוק היחסי של יישובי מרום הגליל מתחנות כיבוי האש בכרמיאל ובצפת. ועוד יותר, בשל היותם בנויים בתוך שטח מיוער, הגורם הקריטי למקרה של שריפה או תאונת דרכים הדורשת חילוץ.

''ברגע ששמעתי על הקמת היחידה, ידעתי שאני הולכת על זה'', מספרת מיכל.

''תמיד משך אותי האקשן והאדרנלין, ואם על הדרך אני עוזרת לאחר, הרי שהרווח הוא כפול מבחינתי. זו השליחות שלי בעולם הזה וכל עוד אני יכולה, אהיה ראשונה לדגל''.

מיכל, כמו רבים אחרים,  יודעת כי ברגע האמת, במצב של אסון חלילה, היא וחבריה ליחידה, יהיו הראשונים לתת מענה. ''אין לדעת מתי יצטרכו אותנו ולמה. מה שבטוח, אנחנו תמיד נהיה שם בשביל התושבים שלנו''.

בקרוב תסיים היחידה המבצעית את הליך ההכשרה ובמקביל יגיע גם רכב הכיבוי לבסיסו במרום הגליל. עד אז, מיכל לא מרפה ומנצלת את הזמן לימי התנדבות בתחנות הכיבוי בצפת ובחצור. ''לוחמי האש הם חברה רציניים ביותר. אני לומדת מהם המון, הם קיבלו אותי כאחת מהם ולכל דבר. תמיד אהיה לצידם כשיצטרכו אותי'', מסכמת מיכל.

עמית סופר, ראש מועצה אזורית מרום הגליל, מסר: "ברצוני לברך את כל אנשי יחידת הכבאות שלנו, על רוח ההתנדבות, על הנחישות ועל הרצון לתרום לביטחון היישובים. ערך ההתנדבות הוא נר לרגלינו ואנו רואים זאת באינספור דוגמאות בכל יישובי המועצה. אני קורא לכל מי שיכול ורוצה לתרום מעצמו למען הכלל לפנות אלינו ולהצטרף לאחת ממסגרות ההתנדבות שלנו".