הקרן על שם יאיר גוראון ז"ל מקיבוץ נאות מרדכי, למען עתיד החקלאות


רן גוראון, מנכ"ל חברת פלפון, YES ובזק בינלאומי, יעניק השנה 70 אלף ש' מלגות ע"ש אביו יאיר גוראון ז"ל, מייסד תחנת המחקר "יאיר", מו"פ (מחקר ופיתוח) ערבה תיכונה וצפונית-תמר. 

הקרן תעניק את המלגות לסטודנטים לתואר שני או שלישי, ועוד מלגה מיוחדת לתלמידת בית ספר. כל המלגות מוענקות למחקר העוסק באזור הערבה בתחומי חקלאות, החי והצומח, מים, איכות הסביבה, ביוטכנולוגיה ועוד. 

קרן המלגות נוסדה על ידי משפחת גוראון ותרומות מגופים וחברות, בהן: מועצה אזורית הערבה התיכונה, זרעים גדרה, ירוק 2000 ועוד. במהלך 11 שנות פעילותה גייסה כבר הקרן תרומות בכמיליון שקלים למלגות. 

רן גוראון, מייסד קרן המלגות ע"ש אביו יאיר גוראון ז"ל אומר: "אנו גאים לראות את המשך מפעל חייו של אבא ז"ל המשתקף בפני הדור הצעיר העמל על מחקר ופיתוח כלים יישומיים לחקלאות משוכללת ומתקדמת באזור הערבה ואנו מקווים, כי המלגות ימשיכו לסייע לפרוץ דרך ולהביא בשורה בתחום". 

ואלה מקבלי המלגות לשנת 2021; 

דפנה אוני, מתל-אביב, סטודנטית לתואר PhD בפקולטה לחקלאות, האוניברסיטה העברית, ירושלים, החוקרת את עצי השיטה בערבה, כמודל של צריכה ותחלופה של מים, פחמן וחלבון בסביבות מדבר קיצון. 

רז דניאלי, מקיבוץ יטבתה, סטודנט לתואר PhD  בפקולטה לחקלאות, האוניברסיטה העברית ירושלים ובמכון וולקני, מיישם שיטות מחקר חדשניות של עריכה גנומית בגידולים חקלאיים בתחום של טעם ויבול של תפוחי אדמה. אביה סלונר, מהישוב סיתריה, סטודנט במסלול הישיר לתואר PhD בפקולטה לחקלאות, האוניברסיטה העברית ירושלים ובמכון וולקני, החוקר את ההשפעה של הזנה מינרלית על תכולת החומרים (מטבוליטים) בקנביס רפואי. 

טוביה סטרייקר, מהישוב ספיר בערבה, סטודנט לתואר שני במדעים ((MSc במכון וולקני ובאוניברסיטת Wageningen בהולנד, הגיע לפני שש שנים לארץ ועובד במו"פ חממת הערבה התיכונה והצפונית. 

רעות לזר, מהיישוב צופר בערבה התיכונה, סטודנטית לתואר שני במדעים ((MSc  בפקולטה לחקלאות, האוניברסיטה העברית ירושלים ובמכון וולקני, חוקרת את מנגנון ההדבקה של עצי תמרים, ע"י הפטרייה אספרגילוס הגורמת למחלת הפייחת בפירות התמר המודבקים.

 Peter Kibui, סטודנט מקניה, לומד לתואר שני במדעים ( (MScבאוניברסיטת תל אביב, חוקר את הפוטנציאל של גלעיני תמר להכיל חומרים, המגנים בפני מחלות ניוון של המוח. המחקר נעשה על ידי סריקת מיצויים כנגד נמטודה מחקרית, המהווה חיית מודל למחלות אלו. 

בר טריפלר, תלמידת תיכון בי"ס 'שיטים' ערבה תיכונה, שלקחה חלק במחקר העוסק בהשפעות של העשרה בנוטריינטים על הגדילה והחיות של יצורים חד תאים ימיים (פורמיניפרים) ויחסי הגומלין שלהם עם מיקרו-אצות החיות בתוכם.

מימין- רן גוראון מנכ"ל חברת פלאפון, YES ובזק בינלאומי ואילון גדיאל יו"ר קרן המלגות. צילום/ מו''פ ערבה