'המחתרת הצפתית'


ראש עיריית צפת, שוקי אוחנה סוגר שנתיים בתפקיד. אפשר לומר כמחצית התקופה. זמן טוב, ובמיוחד בעיר כמו צפת, להתחיל את מערכת הבחירות. ויש את אלה שהתחילו להזיז כלי מלחמה. ''כיכרות ופנסי רחוב לא מרשימים אותנו, אולי טעינו כשפחדנו מראש עיר חרדי, היום אנחנו פוחדים לדבר, שלא יפגעו בנו''. דו''ח פוליטי.

הקורונה תעבור. נתפלל שבקרוב. ועד שזה יקרה, יש את מי שמוציא את חרבות הפוליטיקה המקומית מהבוידעם, ומתחיל להשחיז. נחמן גלבך, המועמד החרדי מטעם אגודת ישראל, לראשות עיריית צפת בבחירות ב-2018, זוכה לעדנה מחודשת. גם ברשתות החברתיות וגם ברחובות העיר, עולה שמו כאופציה ראויה להחליף את ראש העיר המכהן.

כמעט 4000 מתושבי צפת בחרו בגלבך בסיבוב הראשון ב 2018. הוא היה הפתעת הבחירות. אפילו ראש העיר לשעבר, אילן שוחט, פינה את מקומו יחד עם אלפי תומכיו, והשאיר את הבמה לאוחנה וגלבך, שהלכו ראש בראש אל הסיבוב השני.

שם כללי המשחק השתנו. תושבי צפת חששו מהבחור החרדי שבא אליהם לשכונה. היד רעדה בקלפי, בעיקר לאלפים שתמכו בשוחט. הם בחרו באוחנה, כמו באין ברירה. הפחד מהחזות החרדית שתשתלט להם על העיר, הכניע אותם. הם לא היו בשלים לזה.

אולם היום, בחלוף שנתיים, ואחרי היכרות יותר מעמיקה עם גלבך, יש המוכנים להישבע, כי הוא האיש שלהם. כאלה הם תושבי צפת. הפכפכים. אם עד לפני מספר חודשים, הם הלכו כעיוורים אחרי הכיכרות והפנסים של אוחנה, הרי שבימים אלה, נשמעים קולות אחרים.

''עזוב אותי מכיכרות ופנסי רחוב, שלא נדבר על כל הכסף שנשפך, ממש כמו המים שזורמים שם. כשאני צריך עזרה אמיתית, אין לי למי לפנות. המזל שיש את פניות הציבור של גלבך. איש יקר, עוזר לכולם, אבל לכולם, בלי כל הבדל'', כך מתאר א' תושב העיר, את החוויה האישית שלו.

לא בכדי, מבקש א' להישאר בעילום שם. לדבריו, כמו רבים, גם הוא, יודע שכל תגובה, ציוץ או פוסט, שייכתבו כביקורת על ראש העיר אוחנה, עלול לעלות לו ביוקר. על פי עדויות תושבים, בודדים אלה שלא חוששים ומרשים לעצמם לבקר את התנהלות העירייה והעומד בראשה, ממש מעטים. הרוב המוחלט לא מסוגל להגיד מילה אחת רעה נגד. או שחוסמים אותו בפייסבוק, או שמתקשרים ורומזים לו שכדאי להוריד את הפוסט, או ששולחים שליחים עם מסרים. השיא הגיע עם חבר הקואליציה, יוחאי עזרא, שרק העז לגמגם משהו ומיד 'נבעט מהדלת הראשית' דרך הודעת ווטס-אפ.

לאור ההתנהלות הכוחנית לכאורה, של אוחנה ושות', מתחילים להיחשף הסדקים ומתחת לפני השטח, הולכת ומתגבשת 'המחתרת הצפתית'- האופציה החרדית, אולי החרדית/ חילונית להתמודדות חוזרת על ראשות העיר צפת.

א' הוסיף ואמר: ''בבחירות האחרונות עשינו טעות שלא הלכנו עם גלבך עד הסוף. פחדנו מהדמות החרדית, הפחידו אותנו שאם זה יקרה זה הסוף של צפת. היום אנו מפוכחים יותר ואחרי שנתיים עם נחמן גלבך ועדיין לא כראש עיר, אפשר לומר באופן מוחלט, הפסדנו ראש עיר ברמה גבוהה מאוד, עם יחסי אנוש מדהימים, ממש כמו אבא לילדים. זה מה שהתושבים צריכים מהמנהיג שלהם, מישהו שיקשיב להם, למצוקות שלהם, היום אין לנו את זה, בעצם יש את זה, רק למי שמקורב''.

צילומים/ פייסבוק אלבום פרטי