'המהגרים החדשים'


מענק של 100 אלף ש' לרוכשים דירות זולות בצפת, חצור וק''ש. זו תוכנית המענקים החדשה של שר הבינוי והשיכון, יעקב ליצמן, לשוק הדיור. 

מתן המענק בסך 100 אלף שקל לרוכשי דירת יד שנייה ברשויות מקומיות שבהן ניתן מענק מותנה בשנים 2018–2020 במסגרת תוכנית מחיר למשתכן. על הערים בקטגוריה זו נמנות בין השאר נתיבות, שדרות, אופקים, בית שאן, חצור הגלילית, צפת, קרית שמונה, שלומי ונהריה. 

''מצד אחד מספרים שבונים שכונות חדשות, לתושבים ממעמד כלכלי טוב. בפועל, מה שקורה הוא  שמציעים עכשיו דירות זולות. ההיענות תהיה גדולה ושוב, צפת, חצור וק''ש יקבלו אוכלוסייה חלשה ונתמכת'', כך תיאר את המצב, אחד מיזמי הנדל''ן באזור הגליל. 

''אחת הבעיות המרכזיות של צפת היא העוני. מעבר לדירוג הסוציו־אקונומי הנמוך שלה, בולטת רמת ההשתכרות הנמוכה. 

לדוגמא, זוגות חרדים שעוברים לצפון, לערים כמו צפת וחצור, חווים ירידה של 12%–30% בהכנסות בגלל היעדר היצע של מקומות עבודה. 

כאמור, המענק יינתן לרוכשי דירה יד שנייה שמוגדרים חסרי דירה לפי כללי משרד הבינוי והשיכון, ובהם רווקים, גרושים ואלמנים חסרי דיור שהם בני 35 ומעלה; נכים בני 21 ומעלה המרותקים לכסא גלגלים; זוג נשוי או ידועים בציבור בהתאם להגדרת משרד הבינוי והשיכון, עם או בלי ילדים וללא הגבלת גיל; זוגות שעומדים להינשא תוך שלושה חודשים מיום הגשת הבקשה למשרד הבינוי והשיכון להנפקת תעודת זכאות; ולרווק חד הורי עם ילד אחד לפחות. 

המענקים יינתנו עבור עסקה לרכישת דירה שמחירה נע בין 250 אלף שקל ל–700 אלף שקל. במלים אחרות, מדובר בדירות שנמצאות בעיקר בפריפריה - באזורים עם היצע מספק. שטח הדירות שנכללות בתוכנית צריך להיות גדול מ–40 מ"ר. 

בנוסף, לא ניתן לרכוש את הדירה מקרובי משפחה והרוכש מחויב להחזיק בה חמש שנים לפחות. הזכאים יוכלו לקבל משכנתא מוכוונת בתיאום עם הבנקים, בהתאם לתקנות של משרד הבינוי והשיכון. כאן נמסר כי קיים חשש שהמענקים יובילו לעליית מחירים - ויתגלגלו בסופו של דבר למוכרים. 

צילום/ בית ברחוב צה''ל בצפת. אתר הנדל''ן ad