החרדים בצפת מסיתים לרצח


בעלי המבנה בו שוכנת עמותת הלל בצפת, מדבר לראשונה וחושף התנהלות כושלת של ראש העיר שוקי אוחנה. ''ר', תושב הגליל, יחד עם אחיו, הם הבעלים של בית האבן בצפת, אותו משכירה עמותת הלל. האחים השקיעו במבנה מיליוני שקלים וזה ניצב בגאווה באחת מפינות החמד בעיר צפת. גם הנוף והאווירה מוסיפים לקסם סביב. אולם כל היופי הזה נעלם והפך מכוער מהרגע בו נכנסו לבית האבן, חברי עמותת הלל- העוזרת לחרדים שהחליטו לצאת אל העולם החופשי. זה קרה בשלהי הקיץ האחרון. עם פתיחת סניף העמותה בצפת, הפך המקום למוקד עלייה לרגל של חרדים קיצוניים, שבברכת הרבנים, קראו לסלק את העמותה מ'עיר הקודש'. 

''בכל שבוע מתייצבים עשרות חרדים אל מול בית פרטי בעיר צפת וכמו עושים בו כרצונם. הם סוגרים את הכביש לתנועה, מקללים, מאיימים, שוברים עציצים והשבוע ריססו את כתובת הנאצה על קירות הבית'', כך מתאר ר', בעל הבית, את הסיוט המתמשך. אם לא די בפגיעה ברכוש, בזכויות האדם באשר הוא ובכלל, הרי שלטענת ר', על אף שהגיש מספר תלונות במשטרה, 'זכה' לתגובה אילמת.  ר' מוסיף ואומר כי גם ראש עיריית צפת, שוקי אוחנה, מעדיף לשתוק ושלא להתערב. ''הוא שותק, ממלא פיו מים ובתוך העיר שלו יש פוגרום. אנשים זרים פוגעים לי בבית, חוסמים את כביש הגישה, מאיימים במוות, מפרים את הסדר ואין מי שיעצור אותם. עצוב מאוד ומפחיד לדעת שזו ההתנהלות'', סיכם ר'. ממשטרת ישראל נמסר בתגובה; ''מטבע הדברים איננו מפרטים אודות חקירות מתנהלות, אולם נציין כי עם קבלת התלונות בגין פגיעה ברכוש, חוקרי המשטרה אספו ממצאים ובשלב זה צוות החקירה ממשיך את מלאכת איסוף הראיות, במטרה להגיע לחקר האמת. משטרת ישראל פועלת ותמשיך לפעול ככל שיידרש לשמירה על הסדר הציבורי, מניעה וחקירת עבירות פליליות ומתן אפשרות לקיים מחאות בגבולות החוק. 

ראש עיריית צפת סרב להגיב. 

ה.ל.ל – האגודה ליוצאים לשאלה - היא עמותה רשומה ללא מטרת רווח וללא כל זיקה פוליטית או אינטרס פוליטי. היא מסייעת לאנשים בארץ המבקשים לצאת מהעולם החרדי ולהשתלב בישראל המודרנית והפלורליסטית. מאז היווסדה ב-1991, עזרה העמותה למאות אנשים צעירים להצטרף לחברה הכללית בישראל.  ה.ל.ל היא אחד מהגופים היחידים המציע סיוע ליוצאים לשאלה בארץ. רוב עבודת העמותה נעשית על ידי קבוצת המתנדבים אשר כוללת יותר מ-250 חברים: סטודנטים, פסיכולוגים, עורכי דין, מורים, רואי חשבון, עקרות בית, עובדות סוציאליות, אנשי תקשורת, חברי קיבוצים, יחצ"נים, יועצים ארגוניים ורבים ורבות אחרים.