הצד האפל של צפת


''חיים כמו במחנה פליטים

לכלבים מתנהגים טוב יותר''

חלק ראשון/ יום רביעי השבוע. זעזוע בצפת. כוכבי הרשת דניס ומישל, עשו את כל הדרך לצפת כדי להציל כלבים מסכנים, אשר עברו התעללות קשה על ידי בעליהם. התיעוד בדרך לחשיפת האיש המתעלל, שודר ישיר בערוץ הפייסבוק של תוכנית הצינור וזכה לתהודה רבה. יותר משעה של חפירה אין סופית, הפכו מציאות כואבת למשחק טלוויזיה רדוד ומטריד. גם הקריאות חוזרות ונשנות של דניס, מישל ועוד; ''אנו באנו רק להציל את הכלבים, אין לנו עניין מה יעשו עם המתעלל'' וגם ''כל הכבוד לשוטר'', שהסכים לדפוק על הדלת ונענה בבוז, לא תרמו. חבל מאוד שככה פועל נוהל עצירת חשוד במדינת ישראל 2020. מדובר בחלמאות של ממש. היה עצוב לראות את דניס וחבורתו, עם השוטר וחבריו. במשטרה יודעים טוב מאוד איך לעצור אנשים. תשאלו ראשי עיר, בליינים, מפגינים. כשרוצים, עוצרים ומייד. עם מתעלל הכלבים זה היה סיוט מתמשך. מעליב. מעצבן. מעייף, עד שכבר כמעט שכחתי, שכל הטררם הזה הוא למען כלבים מסכנים, שנפלו קורבן בידי חולה נפש.

חלק שני/ תודה לאל, הכלבים חולצו מהבית וככל הנראה האיש הובל לחקירה. לצד זה נחשף הצד האפל של צפת. מסתבר שסיפור ההתעללות הנורא מתגלגל כבר שנים בין הרשויות. כך ציינו תושבי השכונה ואחרים. אלה פונים אל מוקד העירייה, משם לשרות הווטרינרי וחוזר חלילה. כולם יודעים על הפשע הנורא, מעבירים דף וממשיכים כאילו כלום. היו צריכים להמציא את דניס ומישל כדי להציל את הכלבים ולהעמיד את המתעלל לדין.

חלק שלישי/ תושבי הרחוב לא נשארו חייבים וניצלו את השידור הישיר שהתעופף ברשתות החברתיות, כדי לחשוף את פרצופה האמיתי של העיר. '' תבואו לצלם ולראות בעיניים, אנחנו חיים כמו במחנה פליטים'', זעקה אחת הדיירות. ''לכלבים התייחסו טוב יותר''. תושבת אחרת הגיבה, כי אצלם בשכונה המצב חמור אף יותר, גם דניס, כוכב הרשת, חיזק את הטענה וסינן; ''נראה לי חזרתי 20 שנה בזמן, מה זו העיר הזו''. אז נכון, דניס לא ראה את כל הכיכרות היפות והמושקעות, אבל הוא ואנחנו ראינו את ההזנחה. את כל העולב. את סגנון החיים המתקלף מול העיניים כמו הצבע מהקירות. ראינו את הכל. התמונות לא משקרות. ככה חיים האנשים המוזנחים של צפת. התושבים השקופים. מבוגרים. נערים. ילדים וטף. ולא מדובר רק בשכונה או רחוב אחד. כולם יודעים את האמת. אבל מעדיפים לשתוק, להיתקע אי שם בימי המעברות ולהמתין לדניס ומישל אולי לאיזה נס. 

צילומים/ פייסבוק-צפת המצולמת, תחנה סופית.